Haluksy – rodzaje, objawy, przyczyny, metody leczenia

Jakie są powszechne objawy problemów związanych z haluksami?
Powszechnie spotykane duże problemy z palcami obejmują zapalenie stawów – haluks sztywny (hallux rigidus), haluks koślawy (hallux valgus) i wrastające paznokcie. Objawy, których doświadczasz, zależą od podstawowego problemu, ale, ogólnie rzecz biorąc, problemy z halluksem spowodują ból podczas chodzenia lub problemy z sąsiednimi palcami.

haluksy

Haluks sztywny (Hallux rigidus)


W hallux rigidus towarzyszy ból i sztywność, gdy próbujesz przesunąć palec. Główny staw rozwinął zapalenie stawów. Będziesz miał trudności z działaniami takimi jak chodzenie, gięcie lub kucanie. Staw u podstawy dużego palca może być zapalony i opuchnięty. Objawy mogą się pogorszyć w mokrej lub zimnej pogodzie.

Haluks koślawy (Hallux Valgus)


Jeśli masz hallux valgus, stopa może być bolesna, szczególnie wokół dużego stawu palcowego. Ponadto duży palec będzie bardziej pochylony w kierunku innych palców i będzie się wydawał bardziej widoczny. Skóra może również stać się podrażniona lub twarda wokół dotkniętego obszaru. Ból może się nasilać, gdy nosisz buty lub po prostu chodzisz. Może się okazać, że łatwiej dostajesz pęcherzyki. Wyraźny przypadek halluksu koślawego często wiąże się z palcami młotkowymi. Jeśli stan się pogorszy, a deformacja stanie się poważniejsza, możesz zacząć odczuwać ból w stopie, nawet jeśli nie nosisz butów.

Wrastające paznokcie


Wrastające paznokcie mogą powodować zapalenie skóry na końcu palca. Będziesz odczuwał ból, gdy na palec zostanie wywierany jakikolwiek nacisk, a palec stanie się czerwony i opuchnięty. W ciężkich przypadkach twój palec może nawet krwawić, a skóra rośnie nad palcem (hipertrofia). Może się również zdarzyć, że z podstawy paznokcia będzie pochodził drenaż z paznokcia.

Czasami wrastające paznokcie mogą się wyleczyć. Jednak często zdarza się, że stan się powtarza. Kiedy stan się powtarza, lekarz powinien go leczyć.

Halluks sztywny

Sztywny duży palec znany jest jako hallux rigidus. Jest to rodzaj osteoarthritis. Występuje, gdy chrząstka została zużyta, aby pozostawić sztywny i nieelastyczny staw. Hallux rigidus jest stanem zwyrodnieniowym, długotrwałym. Nie dotyczy to jednak tylko starszych pacjentów. Można go zaobserwować u młodych pacjentów, którzy są aktywni i uprawiają sport, zostali ranni lub mieli uraz stawu palcowego.

Jakie są objawy haluksa sztywnego?

 • Opuchlizna
 • Ból i czułość wokół dużego palca.
 • Obracanie dużego palca w kierunku sąsiedniego palca
 • Zmiana kształtu stopy
 • Masa kostna na wspólnej powierzchni dużego palca.
 • Ból i dyskomfort podczas chodzenia.
 • Ograniczone ruchy dużego palca

Jakie są przyczyny występowania haluksa sztywnego?

Częstymi przyczynami powstawania haluksa sztywnego jest wadliwa funkcja (biomechanika) oraz nieprawidłowości strukturalne stopy, które mogą prowadzić do zapalenia kości i stawu palcowego. W warunkach stopy takich jak płaska stopa lub nadmierna koślawość na kostce powoduje nadmierną siłę na dużym palcu, co prowadzi do zużycia stawu. Inne przyczyny to podagra, reumatoidalne zapalenie stawów i inne rodzaje zapalenia stawów.

haluks leczenie - przyczyny

Jakie są metody leczenia haluksa sztywnego?

Przy haluksie sztywnym im wcześniej choroba zostanie złapana, tym łatwiej ją leczyć. W zależności od stopnia zaawansowania danego przypadku, leczenie może być nieoperacyjne lub chirurgiczne.

Zabiegi niechirurgiczne

Zabiegi niechirurgiczne są zalecane w przypadku mniej poważnych przypadków Hallux Rigidus. Mogą one obejmować leki przeciwzapalne w celu zmniejszenia obrzęku i bólu. Zastosowanie lodu może również pomóc złagodzić obrzęk. Nasi lekarze mogą również zalecić noszenie specjalnych butów lub urządzenia podtrzymującego stopę, aby uniknąć wywierania nacisku na dotknięte miejsce. W leczeniu tego schorzenia zaleca się unikanie czynności, które mają duży wpływ na stopy, takich jak bieganie lub uprawianie niektórych sportów.

Leczenie niechirurgiczne obejmuje:

 • Leki mające na celu złagodzenie bólu i związanych z nim objawów
 • Opakowania z lodem w celu zmniejszenia stanu zapalnego
 • Uzyskanie odpowiedniego odpoczynku
 • Noszenie butów o szerokich palcach, które odpowiednio dopasowują się, aby zmniejszyć uciskanie palców
 • Używanie wkładek, poduszek i szyny do ochrony i łagodzenia bolesnych bunionów stóp.
 • Wybór odpowiednio dopasowanych butów, które odpowiadają kształtowi Twoich stóp.

Procedura chirurgiczna

Jeśli problem jest poważniejszy, nasi specjaliści mogą zalecić poddanie się operacji. Może się to wiązać z usunięciem odgałęzień kości w celu złagodzenia bólu i umożliwienia większego ruchu stawów.

Inne zabiegi chirurgiczne obejmują umieszczenie nowej tkanki między stawami lub fuzję stawów, aby zapobiec bolesnym ruchom.

Leczenie chirurgiczne w przypadku Hallux Rigidus różni się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Niewielki problem wymaga oczyszczenia stawu + cheilektomia (usunięcie ostrogi kostnej), a poważny problem wymaga połączenia stawu. Chirurgia fuzji jest bardzo dobrze tolerowana i ma bardzo dobre wyniki w dłuższej perspektywie czasowej.

Operacja wymiany stawu dla Hallux Rigidus jest również opcją, ale wymaga bardzo starannego doboru pacjentów i odpowiedniego planowania operacyjnego.

Jakie są prognozy dla haluksa sztywnego?


Zawsze staraj się dbać o Hallux Rigidus w początkowej fazie, nosząc buty akomodacyjne. W bardzo niewielu przypadkach powikłania pooperacyjne mogą przerwać gojenie się schorzenia. Pozostawienie bez leczenia może spowodować zapalenie kaletki, zaburzenia chodu, zapalenie stawów i inne poważne problemy zdrowotne.

Unikać noszenia źle dopasowanych butów, aby zapobiec podrażnieniom i uciskowi palców, który może prowadzić do wzrostu Hallux Rigidus.

Haluks koślawy

haluks koślawy

Haluks koślawy to nieprawidłowe wyeksponowanie kości i tkanki dużego stawu palcowego u podstawy palca. Stan ten ma tendencję do biegania w rodzinach. Może również wpływać na osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów lub wystąpić po urazie palca. Nie jest to wynik noszenia źle dopasowanych butów, ale źle dopasowane obuwie przez dłuższy czas zaostrza ból.

Haluks koślawy może być leczony zarówno procedurami chirurgicznymi, jak i niechirurgicznymi. Zabiegi niechirurgiczne w większym stopniu odnoszą się do objawów niż leczą źródło problemu. Jeśli stan jest łagodny, procedura niechirurgiczna może być wystarczająca. Jeżeli jednak objawy są zbyt nasilone, nasi specjaliści mogą zalecić operację.

Procedura chirurgiczna

Procedura będzie się różnić w zależności od potrzeb indywidualnego pacjenta, ale ogólnie rzecz biorąc, celem jest zmiana zdeformowanego kształtu palca i przywrócenie jego pierwotnego kształtu. Sukcesy są bardzo wysokie, ale odzysk jest zawsze długi, a stopa pozostaje opuchnięta przez wiele tygodni.

Chirurgia może być zalecana, jeśli zabiegi niechirurgiczne nie przynoszą ulgi, a Ty masz problemy z chodzeniem lub odczuwasz silny ból. Chirurgia może być użyta w celu przywrócenia dużego palca do właściwej pozycji anatomicznej. Podczas zabiegu kości, więzadła, ścięgna i nerwy są układane w odpowiedniej kolejności, a guza jest usuwana.

Wiele zabiegów korekcyjnych można wykonać w tym samym dniu. Rodzaj zabiegu zależy od Twojego zdrowia fizycznego, stopnia deformacji stopy, wieku i poziomu Twojej aktywności. Czas rekonwalescencji zależy od tego, która procedura lub zabiegi są wykonywane.

Chirurgia może być zalecana w celu skorygowania bukietu krawieckiego, ale jest mało prawdopodobne, aby była zalecana w przypadku bukietu dla młodzieży.

Leczenie niechirurgiczne

Leczenie niechirurgiczne polega na zastosowaniu urządzeń ortopedycznych w celu podtrzymania stopy i uniknięcia tarcia o but lub inne palce.

Niechirurgiczne leczenie haluksa koślawego może obejmować:

Noszenie butów, które pasują i mają odpowiednią ilość miejsca na palce.
Profesjonalne rozciąganie butów w celu ich powiększenia.
Umieszczanie klocków hamulcowych na klockach hamulcowych, aby złagodzić ból.
Unikanie czynności powodujących ból, takich jak stanie na nogach przez dłuższy czas.
W razie potrzeby przyjmowanie leków przeciwbólowych, takich jak acetaminofen lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIDS), takie jak ibuprofen.
Stosowanie lodu w celu złagodzenia stanów zapalnych i bólu.
Korzystanie z urządzeń ortotycznych wykonanych na zamówienie.

Wrastające paznokcie

Istnieje wiele możliwych przyczyn tego stanu rzeczy. W niektórych przypadkach może to być spowodowane zbyt krótkim obcięciem paznokcia. W rezultacie skóra może zacząć rosnąć nad krótkim paznokciem. Inną częstą przyczyną jest źle dopasowane buty, które wywierają nacisk na skórę wokół paznokcia. Uraz palca może również przerodzić się w w wrastający paznokieć. W innych przypadkach, naturalny kształt paznokci niektórych pacjentów może zwiększyć prawdopodobieństwo podrażnienia otaczającej ich skóry.

Wzbogacanie paznokci może łatwo doprowadzić do infekcji. Niechirurgiczne leczenie wrastających paznokci polega na przecięciu paznokci, gdzie przebijają one skórę, jak również na regularnym odkażaniu rany aż do momentu odrośnięcia paznokcia. Jeżeli stan nie ulegnie poprawie, konieczne może być przeprowadzenie zabiegu operacyjnego w celu częściowego lub całkowitego usunięcia paznokcia.

Jakie są najlepsze metody leczenia problemów związanych z haluksami?


Twój specjalista doradzi Ci, jak dbać o swoje stopy i zaproponuje odpowiednie obuwie, aby zmniejszyć objawy i ból. Jeśli problem jest poważny, specjalista może zasugerować operację. Problemy z paznokciem można zazwyczaj rozwiązać przy pomocy podologa.

haluksy leczenie

Twój chirurg ortopeda diagnozuje haluksy w oparciu o następujące dane:

Wywiad medyczny w celu wykluczenia wszelkich schorzeń cukrzycowych, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń układu krążenia.
Badanie fizyczne mające na celu ocenę charakteru Hallux Vulgus
Zdjęcia rentgenowskie stóp lub kostek w celu określenia uszkodzeń kości i tkanek miękkich.